VÍKENDOVÝ DŮM VŠENORY

Novostavba víkendového domu, Všenory, 2012

Jedinečnost parcely a snaha o maximální využití velkolepého výhledu do okolí byly hlavním motorem projektu. Jedná se o prudce svažitý pozemek severozápadním směrem, který je z jihu lemován příjezdovou komunikací a vzrostlým lesem. Komplikovaná poloha pozemku s ohledem na orientaci ke světovým stranám a přísunu slunečního světla je však kompenzována nádherným výhledem do údolí Berounky a klidným okolím.

Dům je rozložen do tří výškových úrovní kopírujících terasy, které parcela nabízí. Prostřední podlaží obsahuje vstupní zádveří působící jako tepelný filtr, který navádí na prostornou podestu schodiště. To je velkorysým srdcem domu, propojující podlaží fyzicky i opticky. Níže položené podlaží obsahuje velký obytný prostor s částečně odděleným kuchyňským koutem. Velké rohové okno orientované do údolí nabízí panoramatický pohled a přímý vstup na terasu zahrady. Přízemí dále obsahuje technickou místnost a koupelnu s toaletou. Nejvyšší úroveň domu slouží pro čistě klidovou funkci. Ložnice, pokoj pro hosty spolu s prostornou koupelnou a záchodem zde mají společnou terasu na západní fasádě, nabízející rovněž velkorysý výhled.

Střecha nástupního patra, které vystupuje směrem k jižní hranici z jinak kompaktního půdorysu, je vytažena a vytváří přístřešek pro dvě osobní auta. Z příjezdové komunikace při jižní hranici parcely je čitelné především horní podlaží – objem domu tak působí menší než je ve skutečnosti. Horní podlaží je materiálově odlišeno, forma hmoty je oproti ortogonálnímu a pevně usazenému spodnímu patru dynamická ve všech směrech.