Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/sfera_ateliercom/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/sfera_ateliercom/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
REKONSTRUKCE A PŘÍSTAVBA RODINNÉHO DOMU – Sfera-atelier

REKONSTRUKCE A PŘÍSTAVBA RODINNÉHO DOMU

Rekonstrukce a přístavba rodinného domu v Malešicích, Praha, 2013

Řešený objekt se nachází v původní zástavbě rodinných domů ve staré části Malešic nedaleko železničního viaduktu. Účelem projektu je očista původního domu z 30.let, doplnění o jednopodlažní přístavbu a vytvoření krytého stání pro dva automobily.
Dům byl postupem času několikrát upravován a především vlivem zásahů v 90. letech, kdy proběhla necitlivá rekonstrukce, ztratil původní architektonické kvality. Prvním krokem tedy bylo odstranění všech přístaveb a přílepků k domu tak, aby vynikl jeho původní tvar. Ten tvoří v půdorysu „T“, tedy průnik dvou štíhlých obdélníků se sedlovou střechou. Nová jednopodlažní přístavba je materiálově odlišena, uklizena v severovýchodním rohu parcely a hmotově navazuje na přístavbu ze 70.let, která se díky stejnému opláštění a novému zastřešení plochou střechou stává její součástí. Z ulice je přístavba nenápadná a výškově navazuje na garáž souseda. Přístřešek pro automobily je navržen jako subtilní konstrukce s plochou střechou. Bude umístěn u jižní hranice pozemku, tedy co nejblíže sousední komunikace v ulici Vydrova.
Důležitým prvkem architektury stavby je navrácení jejího původního charakteru. Plastová okna budou nahrazena dřevěnými v přírodním odstínu s dobovým členěním, ve fasádě budou doplněny jemné detaily jako např. kanelura v omítce v pásu pod okny. Fasáda bude ze světle šedé, přírodně probarvené omítky s přirozenou patinou. Kontrastně bude působit přístavba, která bude obložena velkoformátovými tmavě šedými deskami Cembonit. Okenní otvory v nové hmotě budou tvořit velkorysá okna bez členění a s nulovým parapetem, umožňující maximální propojení domu se zahradou, které nyní zcela chybí.

Dispozice v původním objektu doznala jen drobných změn, které ji přizpůsobují potřebám investora a současným požadavkům na bydlení. Přízemí obsahuje vstupní zádveří umístěné v severovýchodním rohu objektu, WC, koupelnu s kotlem. Zbytek podlaží tvoří jeden velký obytný prostor s příjemnými zálivy pracovny a kuchyně s jídelnou, která má přímou vazbou na zahradu. Vertikální komunikaci zajišťuje úsporné schodiště umístěné při jižní fasádě v původní pozici. Druhé podlaží objektu je čistě klidovou zónou a dispozice nedoznala výrazné změny, pouze došlo k doplnění koupelny s toaletou namísto původní šatny. Dále se zde nachází dětský pokoj a ložnice, která je nově doplněna vikýřem s přímým vstupem na plochou střechu přístavby. Nová přístavba není s domem přímo propojena a obsahuje spíše doplňkové funkce, které nemají přímou vazbu na dům. Je zde velká dílna/sklad, pracovna, která je zároveň společenskou místností, hernou a dále nutné sociální zázemí.