Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/sfera_ateliercom/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/sfera_ateliercom/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
REKONSTRUKCE RODINNÉHO DOMU – Sfera-atelier

REKONSTRUKCE RODINNÉHO DOMU

Rekonstrukce rodinného domu v Malešicích, Praha, 2016 – 2018, foto – Robert Žákovič

Hlavní myšlenkou celkové konceptu rekonstrukce, je návrat k původním architektonickým kvalitám domu a jejich znovuobjevení. Inspirací a drobnou nápovědou nám posloužili vily a domky v sousedství, které nedoznali výraznějších úprav, případně zůstali v původním stavu. Přístavby domu při západní fasádě naopak tvarově zjednodušit a přiznat, že jsou novým vstupem do původního objemu.

Rekonstrukcí dojde k obnovení původních proporcí okenních otvorů, která byla necitlivě upravena v 90. letech a osazena bílými plastovými okny se základním členěním. Okna původního domu budou tedy vertikálních proporcí s dobovým členěním v šedomodrém odstínu. Nově bude řešeno okno z kuchyně, které bude bez parapetu a bude zajišťovat propojení interiéru se zahradou. Dále došlo ke kultivaci fasád původního domu, kde přibyla hlavní římsa a další plastické prvky. Fasády původního domu budou ve dvou odstínech přírodních pískových barev, přičemž plastické prvky budou ve tmavějším odstínu, čímž bude zvýrazněna jejich plasticita. Střecha bude z lehké krytiny Cembrit – česká šablona grafitového odstínu. Kontrastně bude řešena přístavba, kde bude fasádní plášť tvořit horizontální dřevěný obklad mořený do tmavé hnědé a zastřešena bude plochou střechou.

Dispozičně bude objekt řešen takto: V 1.NP je situována hlavní obytná místnost propojená s kuchyní a jídelnou, dále hostinský pokoj, technická místnost, koupelna s WC a prostorné zádveří. Ve 2.NP je pak klidové zóna, kde jsou dva dětské pokoje, ložnice s vlastní šatnou a společná koupelna s WC. Rekonstrukcí dojde především k úpravě schodiště do 2.NP, které je nyní příliš strmé a s tím souvisejí i úpravy přilehlých prostor. Změnu dozná také nástup do domu, který je nyní z jižní fasády přístavby a nově bude z její západní fasády.