BYT SOCHAŘSKÁ

Rekonstrukce bytu, Sochařská, Praha, 2013

Cílem projektu byla adaptace „vybydleného“ bytu v činžovním domě z počátku 20. století, který disponoval třemi téměř shodně velkými místnostmi, na moderní byt pro rozrůstající se rodinu.
Prvním krokem byl zásah do dispozice definující hlavní obytnou místnost, která obsáhla kuchyňský kout, jídelnu a obývací pokoj. Dělící příčka mezi ložnicí a obytnou místností dostala novou půdorysnou pozici, stala se zároveň nábytkovým prvkem integrujícím část kuchyňské linky, dveře do ložnice a policovou stěnu. Rodičovská ložnice s vlastní koupelnou mohla být díky dostatečné hloubce místnosti rozdělena na prostor šatny, který je prosvětlen nadsvětlíkem v celé své délce. Koupelna je tak propojena s ložnicí přes šatnu. Druhá koupelna je přístupná ze vstupní haly, jež byla vytvořena spojením dvou malých místností. Vysoké světlé výšky v hale bylo využito pro úložné prostory skryté v části sníženého podhledu.
Barevné a materiálové řešení vycházelo ze snahy zachovat něco z původní podoby bytu a maximálně vyhovět představám klientů. Zachované zůstaly dubové parkety, které doplnilo kontrastní marmoleum v obytné části. Jednolitá podlaha marmolea přechází i do haly a společné koupelny. Původní okna byla repasována a natřena v odstínu slonové kosti. Nábytková stěna přecházející do kuchyňské linky je v bílém lesku, mělké horní skříňky stejně jako nové interiérové dveře jsou provedeny v dýze wenge. Záda kuchyňské linky rozzářila zelená barva, která se objevuje i v přírodním motivu na tapetě tvořícící záda polic v obytné části.