Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/sfera_ateliercom/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/sfera_ateliercom/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
BULLDOG – Sfera-atelier

BULLDOG

Administrativně výrobní budova firmy Bulldog Reklama, Praha – Strašnice, 2011

Stavba se nachází v Praze 10 – Strašnicích v ulici Přetlucká. Parcela úzká jako nudle, u frekventované silnice na pražské periferii, v podivné směsici rodinné zástavby, zahrádkářské kolonie a roztroušených paneláků. Řešení objektu je limitováno několika důležitými faktory, které dále podmiňují samotné architektonické řešení. Zejména velikostí pozemku a potřebou dodržení odstupových vzdáleností od sousedních pozemků a budov na nich. Architektonicky se jedná o jednoduchou hmotu kvádru orientovanou podélně k ul.Přetlucké. Fasády jsou tvořeny kombinací povrchů omítek a obkladů z desek Cembrit. Hra fasády se stává pro dům klíčovou. Trojbarevné obkladové desky pokrývají v horní partii obnaženou stavbu jako závoj. Budova v šedé zástavbě na sebe upozorňuje stejně jako orientační cedule a bannery ve městě, které firma Bulldog vyrábí.

Nový objekt byl do místa zaset jako agresivní semeno, otevírající debatu, jakou formou by se mělo v podobných lokalitách stavět. Nemá rozměry ani rodinného domu, ani paneláku. Není ani kancelářským domem, ani výrobní halou. Je svůj. Je tak nějak mezi. Asi jako je celá ulice Přetlucká hranicí mezi nověji zformovanou bytovou zástavbou a zbytky staršího osídlení. Dům se tak stává předtuchou, jaký typ výstavby by tady a teď měl začít dělat město městem.

Dispoziční řešení

1.NP
vstupní podlaží objektu je ze severní a východní strany částečně zapuštěno v terénu. Hlavní vstup do objektu je orientovaný na západní fasádě, tedy nejblíže k samotnému vstupu na parcelu. Služební vstup (bezbariérový vstup) a vjezd do garáže jsou umístěny v ustoupené části jižní fasády. Toto podlaží dále obsahuje zádveří umístěné u hlavního vstupu do objektu, následuje místnost pro recepci (účetní), hala obsahující jedinou vertikální komunikaci – schodiště do 2.NP. Dále je zde umístěna WC přístupné z haly, garáž/polepovna automobilů, dílna, druhé WC přístupné z dílny, sklad dílny, zázemí s malým kuchyňským pultem, sprchou a výlevkou pro úklid, technická místnost, kde bude umístěn kotel a vodoměrná soustava.

2.NP
na schodiště vedoucí z prvního podlaží navazuje centrální chodba, která obsluhuje všechny místnosti umístěné v tomto podlaží. Při jižní straně chodby jsou umístěny oddělené toalety, kuchyňka, konferenční místnost, server, archiv a na obou koncích kancelář. Na severní straně je pak orientována většina kanceláří.